Haški sudovi rekli su davno šta se ima reći o politici kojoj svjedočimo.
Inicijativa Narodne skupštine Republike Srpske kojim se zahtjeva od institucija Federacije i druga dva konstitutivna naroda da se uključe u politički dijalog koji bi rezultirao na, navodno, vraćanje na osnovne principe i tekst Dejtonskog sporazuma, potpredsjednik bh. entiteta Republika Srpska, Ramiz Salkić smatra kontinuitetom politike razgradnje i osporavanja države Bosne i Hercegovine.
„Ništa ovdje nema novo.
To je politika koja u kontinuitetu osporava državu BiH, kao i Dejtonski sporazum. Ovo je samo nastavak onog šta oni rade još od 2008. godine.
Sada su procjenili da je ovo neki prostor u kome bi mogli finiširati to što godinama rade. Treba se sjetiti samo Deklaracije SNSD-a 2018. godine koji je bio predvidio referendum o statusu RS-a.
Dodikova politika je od kada je došao na vlast politika dezintegracije, naravno, uz podršku onih izvan BiH“, kaže Salkić.
Salkić upozorava da NSRS, slučajno ili ne, zanemaruje činjenicu da je njihov, prvi predsjednik NS Momčilo Krajišnik, pravosnažno osuđeni ratni zločinac pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju u Hagu, kao što je i njihov prvi predsjednik RS Radovan Karadžić, pred tim istim sudom osuđen za genocid.
„Vojska i dijelovi policije RS pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu osuđeni su da su počinili genocid nad stanovnicima sigurnosne zone UN Srebrenica. Komandant te vojske Ratko Mladić, osuđen je za genocid, udruženi zločinački poduhvat i druge teške ratne zločine u BiH.
I kad bi došlo do nekih razgovora koje u toj inicijativi sugerira NS, ove činjenice kao i mnoge druge o uređenju BiH trebaju biti neizbježan polazni materijal.
Dejtonski mirovni sporazum je prihvaćen zbog garancija da će biti osiguran povratak protjeranih na svoja ognjišta i život bez bilo kojeg oblika diskriminacije.
Danas i nakon više od 25 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma povrtnici u ovaj entitet su izloženi sistemskoj diskriminaciji od strane zvaničnih vlasti u ovom entitetu.
Vlasti u entitetu RS koriste diskriminaciju kao sredstvo za ostvarivanje ratnih ciljeva o etnički čistom srpskom prostoru, čime se krši jedan od temeljnih principa Dejtona, što, naravno, oniignorišu i prešućuju“.
Salkić navodi da je u etnitetskim organima vlast zastupljeno tek 1 posto Bošnjaka što je najbolji dokaz ko opstruira i krši Dejtonski mirovni sporazum svih ovih godina i što, kako kaže „prolazi nekažnjeno od strane onih koji su preuzeli obavezu da prate i osiguraju provođenje ovog sporazuma.
„Ova inicijativa, svakako, jedna je od mnogih koje, u cilju razaranja BiH pokušava nametnuti RS, tačnije politika Milorada Dodika. Ali, inicijatori inicijative moraju znati niti je Dejton, niti BiH njihova, a ni babovina onih koji izvana podupiru i hrabre ovakvu politiku“, poručuje Salkić.